آگاهی و تبعیت از درمان، کلید طول عمر طبیعی مبتلایان به اچ آی وی

در گفتگوی پیش رو سرکار خانم لیلا احمدی، مدیر داخلی انجمن همیاران سلامت پرور البرز، از راه های افزایش طول عمر مبتلایان به اچ آی وی سخن می گوید. متن این خبر به تاریخ چهارم بهمن ماه 1400 به همت خبرگزاری ایسنا در دسترس عموم قرار گرفته است.

مدیر داخلی انجمن همیاران سلامت پرور البرز گفت: کسانی که تبعیت درمان داشته باشند، با آگاهی فرآیند درمان اچ آی وی را پی گیرند و از آموزش های لازم برخوردار شوند می‌توانند مانند یک فرد مبتلا به بیماری مزمن طول عمر طبیعی داشته باشند.

لیلا احمدی در حاشیه گردهمایی انجمن همیاران سلامت پرور البرز در گفت‌وگو با ایسنا هدف از این مراسم را ارج نهادن به فرهنگ داوطلبی و ترغیب مردم به همیاری عنوان کرد و گفت: با کنار هم بودن می‌توان کارهای بزرگی انجام داد که باعث کاهش چشمگیر آسیب‌ها می‌شود. به گفته وی سمن‌ها بازوهای اجرایی قدرتمند و انعکاس دهنده صدای مردم هستند که می‌توانند در زمینه‌های مختلف کمک رسان باشند.

وی با اشاره به اینکه انجمن همیاران سلامت پرور البرز از سال ۹۲ رسما فعالیت خود را در حیطه پیشگیری از اچ آی وی آغاز کرد، گفت: انجمن اهسا هم اکنون علاوه بر تلاش در زمینه پیشگیری از اعتیاد، به کودکان توانیاب حرکتی و گفتاری یاری می رساند که گروه مذکور کودکان مبتلا به فلج مغزی، سندرم داون و اوتیسم را نیز در بر می گیرد.

به گفته احمدی در حال حاضر بیش از ۵۰ کودک توانیاب از انجمن اهسا خدمات مستقیم دریافت می‌کنند و تعدادی هم به دلیل محدودیت مالی انجمن در نوبت دریافت خدمات هستند. وی افزود: روند حمایت از این کودکان معمولا طولانی مدت و هزینه بر است و کودکانی که در ارزیابی بهبود می‌یابند، پذیرش می‌شوند.

مدیر داخلی انجمن اهسا در خصوص فعالیت‌هایی که درمورد بانوان مبتلا به اچ آی وی در این مرکز انجام می‌شود، گفت: ویروس اچ آی وی درمان قطعی ندارد، اما درمان نگهدارنده دارد که به صورت رایگان ارائه می شود. کسانی که تبعیت درمان داشته باشند و بتوانند با آگاهی روند درمانی را پیش بگیرند و آموزش‌های لازم را دریافت کرده باشند می‌توانند مانند یک فرد مبتلا به بیماری مزمن طول عمر طبیعی داشته باشند. آن ها حتی می توانند با افراد سالم ازدواج کنند و فرزندانی سالم داشته باشند. بنابراین لازمه داشتن جامعه امن‌، برخورداری از آموزش و آگاهی است.

وی افزود: در میان افراد تحت پوشش انجمن بانوانی هستند که با فرد سالم ازدواج کرده اند و مشکلی ندارند. مهارت‌های زندگی، فرزند پروری و خودکارآمدی موضوعاتی است که در انجمن اهسا به این افراد آموزش داده می‌شود.

وی یادآور شد مردم می‌توانند از طریق فضای مجازی، سایت و همچنین مراجعه به اهسا به عنوان داوطلب با انجمن همکاری کنند. این کمک ها می تواند به شکل کمک مالی، بهره گیری از تخصص و یا استفاده از پتانسیل های موجود برای همکاری صورت پذیرد.

لینک خبر:

https://www.isna.ir/news/1400110402417/%D8%A2%DA%AF%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D9%88-%D8%AA%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%B7%D9%88%D9%84-%D8%B9%D9%85%D8%B1-%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C-%D9%85%D8%A8%D8%AA%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-HIV

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.