اعتیاد

اعتیاد

توصیه های سازمان بهداشت جهانی به منظور پیشگیری از وقوع مرگ ناشی از مصرف بیش از اندازۀ مواد مخدر، قسمت دوم

سازمان بهداشت جهانی استفاده از طیف وسیعی از گزینه های درمانی در زمینۀ وابستگی به مواد مخدر را توصیه می کند. این گزینه ها شامل درمان نگهدارندۀ مخدرهای مشابه (و نیز داروهایی مانند متادون و بوپرنورفین) است که از قوی ترین شواهد در زمینۀ اثربخشی و مقرون به صرفه بودن، و همچنین درمان و حمایت روانی، اجتماعی و درمان دارویی با آنتاگونیست های افیونی (مانند نالترکسون) برخوردار است. سازمان بهداشت جهانی از کشورها در بهبود پوشش و کیفیت برنامه های درمانی وابستگی به مواد مخدر و اجرای آن در مناطقی که این دست برنامه ها وجود ندارد، حمایت می کند.

اعتیاد

توصیه های سازمان بهداشت جهانی به منظور پیشگیری از وقوع مرگ ناشی از مصرف بیش از اندازۀ مواد مخدر، قسمت اول

سازمان بهداشت جهانی از کشورها در تلاش خود به منظور اطمینان، از استفادۀ منطقی از مواد مخدر و دسترسی مطلوب آن برای اهداف پزشکی و به حداقل رساندن میزان سوء استفاده و نیز استفادۀ غیر پزشکی حمایت می کند.

اعتیاد

سیاست های مربوط به پیشگیری از مرگ ناشی از مصرف بیش از اندازۀ مواد مخدر

افزون بر رویکردهای مربوط به کاهش میزان مصرف مواد مخدر به طور کلی در جامعه، اقدامات خاصی به منظور پیشگیری از مصرف بیش از اندازۀ مواد مخدر صورت می پذیرد.

اعتیاد

چه گروهی از افراد بیشتر شاهد مرگ ناشی از مصرف بیش از اندازۀ مواد مخدر هستند؟

افرادی که احتمالا بیشتر شاهد مرگ ناشی از مصرف مواد مخدر هستند عبارتند از:
-افرادی که خود در معرض خطر مرگ ناشی از مصرف مواد مخدر قرار دارند.

اعتیاد

نالوکسان چیست و چگونه از وقوع مرگ ناشی از مصرف بیش از اندازۀ مواد مخدر جلوگیری می کند؟

مرگ ناشی از اثر مصرف بیش از اندازۀ مواد مخدر در صورتی که فرد به موقع کمک های اولیۀ حیاتی و داروی نالوکسان را دریافت کند، قابل پیشگیری است. نالوکسان پادزهر مواد مخدر است که در صورت تجویز به هنگام، اثرات مصرف بیش از اندازۀ مواد مخدر را از بین می برد.

اعتیاد

فنتانیل چیست و چه خطراتی برای مصرف کنندگان مواد مخدر به همراه دارد؟

فنتانیل نوعی مخدر صنعتی است که به عنوان مسکن و داروی بیهوشی مورد استفاده قرار می گیرد. این مخدر تقریبا 50 تا 100 برابر از مورفین قوی تر است. فنتانیل با فرمول های مختلف در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد.

اعتیاد

مصرف بیش از اندازۀ مواد مخدر چگونه منجر به مرگ می شود؟

مصرف مواد مخدر می تواند به دلیل تاثیرگذاری بر قسمتی از مغز که تنظیم کنندۀ تنفس است، منجر به مرگ شود. مصرف بیش از اندازۀ مواد مخدر را می توان با ترکیبی از سه علامت و نشانه تشخیص داد.

اعتیاد

درمان جایگزین مواد مخدر طی دوران بارداری یا شیردهی

برنامۀ جامع پیشگیری و حمایت از تزریق‏ کنندگان مواد مخدر شامل مفاد ذیل است:
درمان جایگزین مواد افیونی و سایر درمان ‏های دارویی مبتنی بر شواهد: زنان باردار یا شیردۀ وابسته به مواد افیونی باید به شدت به شروع یا ادامۀ درمان جایگزین مواد تشویق شوند. مهم است که به جای اقدام به سم‏ زدایی برای زنان باردار وابسته به مواد افیونی، كه می ‏تواند منجر به سقط ناخواسته یا زایمان زودرس شود.

اعتیاد

مهم ترین موانع دسترسی زنان مصرف کننده مواد مخدر به برنامه ‏های کاهش آسیب

سازمان ملل متحد مهم ترین موانع دسترسی زنان به برنامه ‏های کاهش آسیب را این گونه تشریح می کند:
الف)عدم وجود محیط امن و مطمئن.
ب)عدم وجود فضای مناسب کودک.

اعتیاد

ضرورت فرهنگ ‏سازی در خصوص نحوۀ برخورد صحیح با زنان مصرف ‏کنندۀ مواد مخدر

سازمان ملل متحد بر ضرورت فرهنگ ‏سازی در خصوص نحوۀ برخورد صحیح با زنان مصرف ‏کنندۀ مواد مخدر تاکید می‎ کند و در این باره می آورد:
واکنش های اجتماعی به اعتیاد صدماتی بسیار بر شخصیت اجتماعی مصرف‏ کنندگان مواد وارد می کند و زنان مصرف کنندۀ مواد- به ویژه مادران – بیش از مردان در معرض این آسیب قرار دارند.

اعتیاد

تاثیر مصرف مواد مخدر بر جنین در طول دوران بارداری

سازمان ملل متحد در توضیح تاثیر مصرف مواد بر زنان باردار و شیرده می آورد:
در دوران بارداری استفاده از داروهایی مانند مت آمفتامین، کوکائین، بنزودیازپین‏ها و مواد افیونی می‏ تواند همچون استفاده از الکل و نیکوتین بر رشد جنین تأثیرات منفی بگذارد.

اعتیاد

پنج روش برای حصول اطمینان از اجرای PMTCT (پیشگیری از انتقال بیماری از طریق مادر به کودک) در میان زنان مصرف‏ کنندۀ مواد مخدر

سازمان ملل متحد روش های زیر را به منظور حصول اطمینان از اجرای PMTCT (پیشگیری از انتقال بیماری از طریق مادر به کودک) در میان زنان مصرف‏ کنندۀ مواد مخدر توصیه می ‏نماید:
*چهار بخش بستۀ جامع PMTCT (پیشگیری از انتقال بیماری از طریق مادر به کودک) سازمان بهداشت جهانی، که دربرگیرندۀ خدمات کاهش آسیب است را در اختیار زنان مصرف‏ کنندۀ مواد و فرزندانشان قرار دهید.

اعتیاد

مواد مخدر چیست و وابستگی به مواد چه نشانه هایی دارد؟

اصطلاح «مواد مخدر» شامل ترکیباتی است که از دانۀ خشخاش استخراج می شود و نیز مواد نیمه ترکیبی و مصنوعی با خواص مشابه که می تواند بر گیرندهای مواد در مغز اثر بگذارد را نیز در بر می گیرد. مواد مخدر اثر تسکین بخش و آرام بخش دارد و معمولا برای کنترل درد مورد استفاده قرار می گیرد.