آگوست 2021

دلنوشته ها

دلنوشتۀ مامانِ نفس

بعد از اینکه دکتر گفت که نفس سی پی دارد اول باورمان نشد. پیش چند دکتر دیگر هم رفتیم و همان چیزی را گفتند که نمیخواستیم بشنویم. هرچه اطلاعاتمان درباره ی سی پی بیشتر میشد ترس بیشتری وجود من و همسرم را فرا میگرفت.

اچ آی وی / ایدز

HIV چیست؟

بیماری نقص سیستم ایمنی بدن انسان است که خبر آن برای نخستین‌بار در 18 مِی 1981/ 28 اردیبهشت 1360، در نیویورک امریکا، در روزنامۀ همجنس‌بازان بومی نیویورک با عنوان «یک بیماری مرموز و خوش‌رنگ» به‌ چاپ رسیده است. این ویروس که بیشتر از طریق آمیزش آلودۀ جنسی انتقال می‌یابد به‌ سبب نابود کردن سیستم ایمنیِ بدنِ میزبان، سرانجام به مرگ منتهی می‌شود.
اچ‌ آی وی، ویروسی است با قدرت آلودگی و سرایت بالا، که موجب تضعیف دستگاه ایمنی بدن انسان می‌شود و ایدز یا سندرم اکتسابی نقص دستگاه ایمنی بدن، آخرین مرحله از چهار مرحله‌ای است که فرد مبتلا به این ویروس تجربه می‌کند، چنانچه به حال خود رها شود.

آموزش کاردرمانی

کاردرمانی چیست و کاردرمانگر چگونه به افراد توانیاب کمک می کند؟

کاردرمانی یکی از زیر شاخه های توانبخشی است که به افراد دارای مشکلات خاص حرکتی و ذهنی کمک می‌کند تا به فعالیت های معمول زندگی باز گردند. در برخی موارد، فرد احتمالاً برخی از مراقبت های پزشکی نظیر جراحی و دارو درمانی را گذرانیده، اما دچار آسیب و یا ناتوانی است و هنوز به شرایط مطلوب و مستقلی برای انجام فعالیت های روزمرۀ زندگی بازنگشته است. متخصصین کار درمانی به این گروه از افراد کمک می کنند تا مهارت های روزانۀ خود را بازیابند. به عبارت دیگر: “پزشکی می تواند زندگی فرد را نجات دهد، اما کار درمانی کمک می کند که فرد پس از شرایط ایجاد شده، زندگی مطلوب خود را بازیابد.”

آموزش گفتاردرمانی

گفتاردرمانی چیست و گفتاردرمانگر چگونه به افراد توانیاب کمک می کند؟

گفتاردرمانی چیست؟
گفتاردرمانی یکی‌ از زیر مجموعه‌های‌ علوم‌ توانبخشی‌ است‌ که هدف‌ از آن‌ یاری‌ رساندن‌ به‌ افرادی‌ است‌ که‌ دچار اختلالات‌ گفتاری‌ و زبانی‌ هستند.

*چه کسانی می توانند از خدمات گفتاردرمانی استفاده کنند؟
افرادی‌ که‌ از اختلالات‌ تلفظی‌ یا اختلال‌ در صوت‌ رنج می برند، آسیب دیدگان مغزی‌، ناشنوایان و عقب‌ماندگان‌ ذهنی‌ می توانند از خدمات گفتاردرمانی به منظور بهبود وضعیت تکلم خود برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده کنند.