سازمان بهداشت جهانی از تولید کیت های ارزان قیمت خودآزمایی اچ آی وی خبر داد.

امروز اعلام شد که قرار است همکاری جدیدی میان شرکت کلینتون هلث اکسس و شرکت وندفو بیوتک صورت پذیرد که هدف از آن تهیۀ کیت های خودآزمایی HIV با قیمت یک دلار آمریکا است که قرار است در اختیار بخش دولتی کشورهای کم درآمد و متوسط ​​قرار گیرد. به گفتۀ سازمان بهداشت جهانی این رقم، پایین‌ترین رقم قیمت گذاری شده بر روی کیت های خودآزمایی HIV بوده است.

به رغم دسترسی به تشخیص و درمان مقرون به صرفه، حدود 5.9 میلیون نفر مبتلا به HIV در سراسر جهان وجود دارند که از وضعیت بیماری خود بی اطلاعند. جمعیت های کلیدی (شامل کارگران جنسی، مردانی که با مردان دیگر رابطۀ جنسی دارند، تراجنسیتی ها، تزریق کنندگان مواد مخدر و افرادی که در زندان ها و سایر محیط های بسته به سر می برند) و شرکای جنسی آنان، بیشترین موارد جدید مبتلایان به عفونت HIV را تشکیل می دهند و دختران نوجوان و زنان جوان تقریبا سه برابر بیش از همتایان مرد خود، در معرض ابتلا به HIV قرار دارند. بسیاری از افراد، از جمله، جمعیت های کلیدی و جوانان، خودآزمایی HIV را گزینه ای راحت تر و محرمانه تر برای اطلاع از وضعیت ابتلا به HIV تلقی می کنند.

دکتر مگ دوهرتی، مدیر برنامه‌های جهانی HIV، هپاتیت و بیماری‌های مقاربتی سازمان جهانی بهداشت بیان داشت: «اعلام قیمت‌گذاری جدید، گامی مهم در جهت دسترسی به آزمایش HIV و نیز نظارت بر تشخیص و پیشگیری از ابتلا به HIV در سراسر جهان است.» وی افزود: «این اتفاق به پیشبرد برنامه های ما کمک می کند و دست اندکاران این حوزه را یاری می نماید تا خودآزمایی HIV را از مجرای ارائۀ خدمات عمومی، اجتماعی و بخش خصوصی عملی سازند.»

سازمان بهداشت جهانی، خودآزمایی HIV را به عنوان روشی ایمن، دقیق و مؤثر برای افرادی که ممکن است به غیر از این روش، حاضر به انجام آزمایش نشوند، توصیه می‌کند. این سازمان تا به امروز، شش گونه تست خودآزمایی HIV از طریق مایعات خوراکی و نیز فرآورده‌های خونی برای اطمینان از کیفیت و قابلیت استفاده از آن‌ ها طراحی کرده است.  این تست‌های تشخیصی با کیفیت، برای سیستم‌ مراقبت‌های بهداشتی کارآمد حیاتی هستند. روجرو گاسپر، مدیر بخش مقررات و پیش صلاحیت در سازمان بهداشت جهانی گفت: « افزودن یک تست خودآزمایی جدید به فهرست تشخیص‌ آزمایشگاهی از پیش تایید ‌شده به اطمینان از دسترسی به تست‌های ایمن، مناسب و مقرون به صرفه و با کیفیت مطلوب کمک می‌کند.»

در سطح جهانی، بسیاری از دولت ها سیاست هایی را تدوین کرده اند که از خودآزمایی HIV حمایت می کند و به سرعت در حال رشد است. تا ژانویۀ 2022، نود و هشت کشور – 52 درصد از کشورهایی که گزارش می دهند – سیاست مربوط به خودآزمایی HIV را اتخاذ کرده اند، اما اجرای این سیاست ها نامتناسب است و تنها 52 کشور به طور معمول آن را در سطح جهانی اجرا می کنند. سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که اهداکنندگان و دولت های اصلی تا سال 2021 بیش از ده میلیون تست خودآزمایی HIV را در میان کشورهای کم درآمد و متوسط ​​توزیع خواهند کرد. در حالی که آینده امیدوارکننده به نظر می رسد و محصولاتی با کیفیت برای خودآزمایی و رفع نیاز شدید به تست HIV حیاتی هستند.

در طول همه گیری کووید-19، بسیاری از کشورها به سمت تسریع رویکرد آزمایش HIV حرکت کردند که این رویکرد، خودآزمایی HIV را نیز در بر می گرفت. کاهش قیمتی که به تازگی مورد مذاکره قرار گرفته است، فرصتی را برای عملی ساختن برنامه ها در جهت امکان انجام خودآزمایی HIV و ارائه خدمات آزمایش، درمان و پیشگیری برای کسانی که بیشتر به آن نیاز دارند، فراهم می آورد. این اقدام رویکردی به موقع است و سازمان بهداشت جهانی دستورالعمل جدیدی را در مورد ارائۀ خدمات متمایز برای پیشگیری قبل از مواجهه (PrEP) صادر کرده است، که قوانینی را برای استفاده از کیت خودآزمایی HIV و نیز برای افزایش دسترسی و جلوگیری از عفونت های جدید به دست می دهد.

منبع:

https://www.who.int/news/item/27-07-2022-new-1-dollar-price-for-hiv-self-tests

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *