پرسش و پاسخ دربارۀ ایدز، بخش ششم

سازمان بهداشت جهانی، به مناسبت روز جهانی مبارزه با ایدز به برخی از پرسش های متداول دربارۀ این بیماری پاسخ گفته است. علاقمندان می توانند بخش ششم این پرسش و پاسخ را در این نوشتار مطالعه کنند.

1-استفاده از کاندوم تا چه اندازه در پیشگیری از HIV موثر است؟

در صورت استفادۀ صحیح و مداوم در هر بار رابطۀ جنسی، کاندوم یکی از مؤثرترین ابزارهای پیشگیری از عفونت HIV در میان زنان و مردان است.

2-آیا درمانی برای HIV وجود دارد؟

خیر، در حال حاضر هیچ درمانی برای HIV وجود ندارد. علم با سرعتی چشمگیر در حال حرکت است. دو نفر توانسته اند با انجام پیوند مغز استخوان برای مقابله با سرطان و با تزریق مجدد سلول های CD4 T جدید که قادر به آلوده شدن به HIV نیستند، به “درمان عملکردی” دست پیدا کنند. با این حال، درمان و واکسنی برای درمان و محافظت از همۀ افرادی که در حال حاضر با HIV و یا در معرض خطر HIV زندگی می کنند، وجود ندارد، اما با پایبندی خوب و مستمر به ART، عفونت HIV می تواند به عنوان یک بیماری مزمن بهداشتی مهار و مدیریت شود. در حال حاضر افراد مبتلا به HIV در تمام نقاط جهان، زنده مانده اند و تا سنین پیری به زندگی خود ادامه می دهند.

3-افراد مبتلا به HIV به چه نوع مراقبت های دیگری نیاز دارند؟

در حالی که ART کمک می کند که سیستم ایمنی بدن قوی بماند، افراد مبتلا به HIV می توانند از مشاوره و حمایت روانی اجتماعی بهره مند شوند تا اطمینان پیدا کنند که واقعاً با HIV “به خوبی زندگی می کنند”. HIV قابل کنترل است، اما یک بیماری مزمن مادام العمر است و افراد ممکن است برای حمایت از سلامت روانی خود و تغییرات سبک زندگی نیازمند حمایت باشند. دسترسی به تغذیه خوب، آب سالم و بهداشت اولیه نیز می تواند به افراد مبتلا به HIV کمک کند تا کیفیت زندگی خود را حفظ کنند. مانند عموم افراد جامعه، افراد مبتلا به HIV ممکن است طیف وسیعی از سایر شرایط بهداشتی را تجربه کنند و ممکن است نیاز به درمان و مراقبت داشته باشند. در این میان ضروری است رویکرد مردم محور به مراقبت های بهداشتی، به ویژه از طریق فراهم آوردن خدمات بهداشتی اولیه و با هدف ارائۀ خدمات بهداشتی جامع به افراد مبتلا به HIV، که در آن تمام مسائل بهداشتی آن ها مورد توجه قرار می گیرد، باید محل توجه قرار گیرد.

منبع:

https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/hiv-aids

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.