پرسش و پاسخ دربارۀ ایدز، بخش پنجم

سازمان بهداشت جهانی، به مناسبت روز جهانی مبارزه با ایدز به برخی از پرسش های متداول دربارۀ این بیماری پاسخ گفته است. علاقمندان می توانند بخش پنجم این پرسش و پاسخ را در این نوشتار مطالعه کنند.

1-چگونه می توان از انتقال عمودی HIV پیشگیری کرد؟

HIV می تواند از طریق مادر به فرزند او در دوران بارداری، زایمان یا شیردهی منتقل شود. می توان از این انتقال عمودی با بهره گیری از مداخلات موثر، از جمله استفاده از ART توسط مادر و مصرف یک دورۀ کوتاه داروهای ضد رتروویروسی برای نوزاد، پیشگیری کرد. سایر مداخلات موثر عبارتند از: اقداماتی برای جلوگیری از ابتلا به HIV در زنان باردار، جلوگیری از بارداری ناخواسته در زنان مبتلا به HIV و آموزش شیوه های مناسب شیردهی. خدمات مربوط به آزمایش HIV باید در خدمات مربوط به سلامت مادر و کودک ادغام شود تا زنان در معرض خطر بتوانند به راحتی به آزمایش دسترسی داشته باشند. زنان باردار و مادران مبتلا به HIV باید در اسرع وقت ART دریافت کنند تا فرزندان آنان عاری از HIV متولد شوند.

2-PREP چیست؟

پروفیلاکسی قبل از مواجهه یا PREP، دوره ای از داروهای ضد رتروویروسی است که افراد HIV منفی می توانند برای جلوگیری از ابتلا به HIV مصرف کنند. هنگامی که این داروها طبق توصیه مصرف شود، در عمل می تواند شانس ابتلا به HIV را از بین ببرد. PREP برای جمعیت هایی که در معرض خطر ابتلا به HIV هستند توصیه می شود. این گروه ها ممکن است شامل مردانی باشند که با مردان رابطۀ جنسی دارند، کارگران جنسی، مصرف کنندگان مواد مخدر و نیز زنان جوان در جنوب آفریقا.

3-چگونه ختنۀ مردان باعث جلوگیری از انتقال HIV می شود؟

ختنۀ مردان، خطر انتقال بیماری های جنسی از طریق زن به مرد را حدود شصت درصد کاهش می دهد. یک مداخلۀ یکباره، یعنی ختنۀ پزشکی مردان، محافظت نسبی مادام‌العمر در برابر HIV و همچنین سایر عفونت‌های مقاربتی به وجود می آورد. این روش، همیشه باید به عنوان بخشی از یک بستۀ جامع پیشگیری از HIV در نظر گرفته شود و هرگز نباید جایگزین سایر روش‌های شناخته شده پیشگیری، مانند کاندوم‌های زنانه و مردانه گردد.

منبع:

https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/hiv-aids

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.