پرسش و پاسخ دربارۀ ایدز، بخش نخست

سازمان بهداشت جهانی، به مناسبت روز جهانی مبارزه با ایدز به برخی از پرسش های متداول دربارۀ این بیماری پاسخ گفته است. علاقمندان می توانند بخش نخست این پرسش و پاسخ را در این نوشتار مطالعه کنند.

1-ایدز چیست؟

ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)، سلول های سیستم ایمنی به نام سلول های CD4 را هدف قرار می دهد که به بدن در پاسخ به عفونت کمک می کند. HIV در داخل سلول CD4، تکثیر می شود و به نوبۀ خود به آن آسیب می رساند و آن را از بین می برد. بدون درمان موثر ترکیبی از داروهای ضد رتروویروسی (ARV)، سیستم ایمنی ضعیف می شود تا جایی که دیگر نمی تواند با عفونت و بیماری مبارزه کند.

2-آیا HIV با ایدز تفاوت دارد؟

سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) اصطلاحی است که برای پیشرفته ترین مراحل عفونت HIV به کار می رود. این بیماری با احتمال وقوع بیش از بیست سرطان تهدید کنندۀ زندگی یا “عفونت فرصت طلب” شناخته می شود و چون سیستم ایمنی ضعیف بدن را مورد استفاده قرار می دهد، چنین نامگذاری شده است. ایدز یکی از ویژگی های تعیین کنندۀ سال های اولیۀ اپیدمی HIV بود، پیش از اینکه درمان ضد رتروویروسی (ART) در دسترس قرار گیرد. در حال حاضر، با دسترسی تعداد بیشتری از مردم به ART، بیماری اکثر افراد مبتلا به HIV به مرحلۀ ایدز نمی انجامد. با این حال، احتمال می رود که ابتلا به ایدز در میان آن دسته از افراد مبتلا به HIV که مورد آزمایش قرار نگرفته اند، در افرادی که بیماری آن ها در مراحل پایانی عفونت تشخیص داده شده، و در میان افرادی که از ART استفاده نمی کنند، بیشتر اتفاق بیفتد.

3-فرد مبتلا به HIV، بدون درمان، چقدر سریع می تواند بیمار شود؟

برای افراد مبتلا به HIV که بیماری آن ها هنوز تشخیص داده نشده و یا از ART استفاده نمی کنند، علائم بیماری HIV ممکن است در عرض پنج تا ده سال ظاهر شود، اگرچه ممکن است بروز علائم زودتر از این موعد نیز اتفاق بیفتد. زمان انتقال HIV و تشخیص ایدز معمولاً ده تا پانزده سال است، اما گاهی این زمان افزایش پیدا می کند. تعداد بسیار کمی از مردم توانسته‌اند عفونت HIV را بدون ART کنترل کنند و «کنترل‌کنندۀ نخبه» نامیده می‌شوند. این وضعیت بسیار نادر است و بیشتر افراد برای جلوگیری از ابتلا به بیماری به ART نیازمندند.

منبع:

https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/hiv-aids

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.