پرسش و پاسخ دربارۀ ایدز، بخش چهارم

سازمان بهداشت جهانی، به مناسبت روز جهانی مبارزه با ایدز به برخی از پرسش های متداول دربارۀ این بیماری پاسخ گفته است. علاقمندان می توانند بخش چهارم این پرسش و پاسخ را در این نوشتار مطالعه کنند.

1-چگونه می توان از انتقال HIV از راه جنسی جلوگیری کرد؟

بیماری HIV در سطح جهان، عمدتاً از طریق رابطۀ جنسی محافظت نشدۀ واژینال و مقعدی منتقل می شود. به منظور جلوگیری از این اتفاق می توان از چندین روش استفاده کرد. توصیه می شود بدین منظور ترکیبی از مداخلات پیشگیری موثر استفاده شود، که از جمله می توان از راه های زیر نام برد:

-استفادۀ مداوم و صحیح از کاندوم مردانه و یا زنانه؛

-برای افراد HIV منفی، استفاده از پروفیلاکسی پیش از قرار گرفتن در معرض HIV (PREP)، به منظور پیشگیری از انتقال HIV.

– مصرف ART توسط افراد مبتلا به HIV، به منظور کاهش بار ویروسی به سطوح غیرقابل شناسایی، به این معنی است که فرد نمی تواند HIV را به شریک جنسی خود منتقل کند و در نهایت آگاهی از وضعیت خود برای ترویج رفتارهای جنسی کم خطرتر.

2-میان HIV و سایر بیماری های مقاربتی چه ارتباطی وجود دارد؟

اگر فرد دیگری به STI مبتلا باشد، احتمال ابتلا به عفونت HIV بیشتر است و بالعکس. احتمال ابتلا به HIV یا سایر پاتوژن های مقاربتی زمانی که افراد درگیر رفتارهای جنسی پرخطر می شوند به طور قابل توجهی افزایش می یابد (مانند استفاده نکردن از کاندوم، برقراری رابطۀ جنسی محافظت نشده با چندین شریک جنسی و نیز برقراری رابطۀ جنسی تحت تأثیر مواد مخدر و الکل). افزون بر این، زخم‌ها و التهاب‌های ناشی از برخی از بیماری‌های مقاربتی، ابتلا به عفونت HIV را تسهیل می‌کنند. شواهد حاکی از آن است که تبخال تناسلی (HSV-2) خطر ابتلا به HIV را در مردان و زنان تقریباً سه برابر می کند. همچنین، زنان مبتلا به HIV در معرض خطر بالای عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) هستند و شش برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دهانۀ رحم قرار دارند.

3- چگونه می توان از انتقال HIV از طریق سوزن و سرنگ مشترک جلوگیری کرد؟

هدف از مداخلات کاهش آسیب، کاهش مضرات ناشی از مصرف تزریقی مواد، از جمله HIV و هپاتیت ویروسی است، بدون اینکه لزوما مصرف مواد را متوقف کند. تهیۀ سوزن و سرنگ های استریل و سایر تجهیزات تزریق از طریق برنامه های سوزن و سرنگ به تزریق کنندگان مواد مخدر کمک می کند تا در هر تزریق از یک سوزن و سرنگ استریل استفاده کنند و این موضوع خطر ابتلا به HIV را کاهش می دهند. درمان جایگزینی مواد افیونی (OST) درمانی مبتنی بر شواهد در خصوص وابستگی به مواد افیونی است که خطر HIV را کاهش می‌دهد و مزایای دیگری نیز برای سلامتی دارد.

منبع:

https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/hiv-aids

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.