HIV چیست؟

HIV / اچ آی وی

بیماری نقص سیستم ایمنی بدن انسان است که خبر آن برای نخستین‌بار در 18 مِی 1981/ 28 اردیبهشت 1360، در نیویورک امریکا، در روزنامۀ همجنس‌بازان بومی نیویورک با عنوان «یک بیماری مرموز و خوش‌رنگ» به‌ چاپ رسیده است. این ویروس که بیشتر از طریق آمیزش آلودۀ جنسی انتقال می‌یابد به‌ سبب نابود کردن سیستم ایمنیِ بدنِ میزبان، سرانجام به مرگ منتهی می‌شود.

 اچ‌ آی وی، ویروسی است با قدرت آلودگی و سرایت بالا، که موجب تضعیف دستگاه ایمنی بدن انسان می‌شود و ایدز یا سندرم اکتسابی نقص دستگاه ایمنی بدن، آخرین مرحله از چهار مرحله‌ای است که فرد مبتلا به این ویروس تجربه می‌کند، چنانچه به حال خود رها شود.

پیشینۀ روشنی از نقطۀ صفرِ این بیماری در دست نیست و آگاهی ما از آن مربوط به دهه‌های 1950-1960م/1330-1340ش است، زمانی که نشانه‌هایی از آن در کنگو، نروژ و آمریکا به فاصلۀ چند‌سال نمایان گشت و به‌تدریج عالم‌گیر شد.

نمودار آماری و زمانی HIV از 1990-2017م/1369-1396ش، شمار مبتلایان را در آغاز کمتر از یک میلیون تن نشان می‌دهد که حدود چهل درصد از این شمار جان باختند. از آن سال به بعد شمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از آن همواره رو به افزایش بوده است که در اواخر دهۀ 2000م/1380ش به اوج رسید و پس‌ از‌ آن، با پیشرفت های علوم پزشکی و آموزش همگانی به طرز چشمگیری از آن کاسته شد. بنابر این نمودار جهانی که بازۀ زمانیِ کمتر از سه دهه را در بر می‌گیرد، در مجموع حدود 38 میلیون تن تاکنون به این ویروس مبتلا شده‌اند.

لیلا احمدی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *